Opcje


 

Wstęp


Na dole panelu sterowania, po prawej stronie znajdują się trzy przyciski. Pierwszym z nich są opcje gry, drugi, przycisk emotek i ostatnim z nich jest odtwarzacz muzyczny.Opcje gry


Przycisk opcji gry daje Ci dostęp do opcji, które wpływają na sposób w jaki gra się zachowuje.
 
Pierwsza z opcji odpowiedzialna jest za ustawienia obrazu. Jeżeli masz problemy z zobaczeniem co dzieje się na ekranie, albo chcesz zwiększyć lub zmniejszyć poziom detali, możesz otworzyć to okno, aby dopasować ustawienia.
 
Drugi przycisk kontroluje głośność muzyki i efektów dźwiękowych.
 
Klawisze poniżej tych dwóch będą podświetlone na czerwono, jeżeli będą włączone.
 
Opcja przycisków myszy pozwalają ci przełączać się pomiędzy sterowaniem dwoma przyciskami albo tylko jednym. W sterowaniu jednym klawiszem, menu będą się rozwijać, kiedy naciśniesz na obiekt, który posiada więcej niż jedną opcję albo kiedy naciśniesz na więcej niż jeden obiekt naraz. Dla niektórych jest to wygodniejsze i przydaje się, gdy twoja myszka ma tylko jeden przycisk.
 
Opcje czatu umożliwiają ci włączanie lub wyłączanie efektów. Efekty czatu są to sposoby robienia tekstu kolorowego lub animowanego. Jest to często używane przez graczy którzy chcą dzięki temu zwrócić twoją uwagę na to co mówią.
 
Menu opcji

Domyślny kolor tekstu to żółty, ale są też inne kolory dostępne do użycia czerwony, zielony, biały, turkusowy i fioletowy.
 
Tabela poniżej pokazuje wszystkie dostępne efekty, które mogą być użyte do zmiany w jaki twój tekst będzie wyświetlany.
Nazwa Efekt
flash1: tekst będzie zmieniał kolory (czerwony / żółty)
flash2: tekst będzie zmieniał kolory (błękitny / niebieski)
flash3: tekst będzie zmieniał kolory (ciemnozielony / jasnozielony)
scroll: tekst przejedzie z prawa na lewo
shake: tekst będzie się szybko kołysał w górę i w dół
wave: tekst będzie wolno falował
wave2: tekst będzie falował
slide: tekst przejdzie z góry na dół
glow1: tekst będzie stopniowo zmieniał kolory (czerwony/pomarańczowy/żółty/zielony/błękitny)
glow2: tekst będzie stopniowo zmieniał kolory (czerwony/różowy/fuksja/niebieski/czerwony)
glow3: tekst będzie stopniowo zmieniał kolory (biały/zielony/biały/błękitny)


Komendy są używane w takiej kolejności - kolor:efekt:tekst

 
Na przykład jeśli chcesz, aby tekst "Selling cut ruby!", był w kolorze czerwonym, musisz wpisać tak - "red:Selling cut ruby!".
Aby tekst się zwijał i miał kolor turkusowy musisz wpisać tak - "cyan:scroll:Selling cut ruby!"
 
Jeśli opcja Split Private-chat jest wyłączona to wszystkie prywatne wiadomości, które otrzymujesz pojawią się w tylko oknie chat’u (w zakładce private) i będą miały kolor ciemnoczerwony.
Jeśli zaś opcja Split Private-chat będzie włączona to prywatne wiadomości pojawią się nad oknem chatu i będą miały jasnoniebieski kolor. To przydaje się szczególnie, gdy na chat'cie publicznym rozmawia naraz wiele osób.
 
Opcja Accept Aid umożliwia ustalenie, czy chcemy otrzymywać pomoc od innych graczy w postaci teleportacji. Może to się okazać użyteczne w różnych przypadkach, szczególnie kiedy jesteśmy w niebezpieczeństwie. Jeśli będziemy mieć tą opcję włączoną, wtedy inni gracze będą mogli użyć  czarów teleportacyjnych na tobie. Jeśli to się zdarzy, wtedy pojawi się interfejs, który pozwoli ci przyjąć, lub odrzucić propozycję, zanim zostaniesz przeteleportowany.
Jeśli wyłączymy tą opcję, wtedy nie będzie pojawiać się ww interfejs, więc nie będzie mogli być teleportowani przez innych graczy.
 
Opcja Move speed pozwala nam wybrać, czy nasza postać ma biec (run) lub iść (walk). Liczba pokazuje ilość energii naszej postaci.
 
Jeśli ustawimy tą opcję na run (bieg), za każdym razem, kiedy nasza postać będzie się poruszała, będzie biegła. Bieganie redukuje energię, a postać będzie mogła biec dopóty, dopóki wartość energii będzie większa niż 0%. Kiedy energia osiągnie poziom 0%, styl poruszania zostanie automatycznie zmieniony na chód. Stan energii możesz kontrolować również koło minimapy w prawym-górnym rogu okna gry.
 
Waga także wpływa na twoją energię. Jeżeli nosisz mnóstwo ciężkich rzeczy, twoja całkowita waga będzie zwiększona, przez twoja energia będzie spadać jeszcze szybciej, kiedy biegasz. Twoja energia będzie się powoli regenerować jeżeli przestaniesz biegać, a jeżeli będziesz odpoczywać (PPM naciśnij przycisk biegania i wybierz ''Rest'') energia będzie się odnawiać szybciej. Aby twoja energia odnawiała się jeszcze szybciej odpoczywaj obok muzyków rozstawionych po całym świecie RuneScape'a, którzy są zaznaczeni jako nutka na mapie. Na regenerację wpływa też twój poziom zręczności, niektóre mikstury i jedzenie.
 
Jeżeli naciśniesz CTRL podczas klikania, twoja postać pobiegnie zamiast iść, nawet jeżeli masz ustawioną opcję move speed na chód.
 
Przycisk House Options (z ikoną domku) otworzy opcje twojego domu, których możesz używać tylko jeżeli kupiłeś dom od agenta nieruchomości.Emoty


Emoty (przycisk z dwoma maskami) to specjalne ruchy postaci. Są one głównie dla urozmaicania rozmów, zabawy i popisywania się (tymi rzadkimi), ale przydają się też w questach, treasure trials i innych.

To menu zawiera ikony emot, które można wykonywać. Używaj ich, zawsze gdy chcesz nieco ożywić pogawędkę!

Dostępne emoty są w kolorze, a te jeszcze nie odblokowane są tylko cieniami figur. Na początku gry każdy gracz otrzymuje 22 podstawowe emoty, a pozostałe można odblokować różnymi sposobami (przy okazji Holiday Events, wykonywania questów, zdobywania 99 poziomu jakiejś umiejętności itp.).

Więcej o emotach można przeczytać w artykule Emotes.Opcje muzyki


Przycisk z ikonką klucza wiolinowego daje dostęp do menu muzyki.

W tym menu jest lista wszystkich utworów muzycznych dostępnych w RS.

Przycisk u góry zapętla muzykę, tak, że cały czas może być odtwarzany jeden utwór.

Możesz kliknąć na dowolny utwór w celu jego odtworzenia. Jednak możesz wybrać tylko te utwory, które odblokowałeś. Zaś gdzie można dany utwór odblokować dowiesz się klikając na nim prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "unlock hint".

Jeśli utwór, którego słuchasz dobiegnie końca, a opcja zapętlenia nie będzie włączona to usłyszysz następny. Normalnie, to jaki utwór jest w danej chwili grany zależy od twojej lokalizacji. Aby odblokować nowe utwory, udaj się do nowych obszarów gry lub na specjalne światy, jak np. Bounty.

Na obrazku obok widać, że aktualnie jest grany utwór pt. "Fanfare". Utwory zaznaczone na czerwono nie został odblokowane i nie mogą na razie być odtwarzane. W ciągu odwiedzania nowych miejsca, wykonywania quest'ów i innych czynności coraz więcej utworór będzie odblokowywanych.

Odblokowane utwory są wyróżnione na zielono. Przykładem na screenie obok jest utwór ""Faithless".


Menu muzyki

Ci, którzy szczególnie lubią zwiedzanie nowych miejsc i odblokują 500 utworów będą mogli pochwalić się specjalną emotą - "Air Guitar".


© 2004-2011 Wygląd zaprojektowany przez Bartosz Bociek
Runescape jest znakiem towarowym Jagex Software 1999 - 2011 Andrew Gower and Jagex Ltd.
My nie jesteśmy Jagex Ltd. Teksty kursywą są tłumaczeniem i wraz z obrazkami należą w całości do Jagex Ltd