Śmierć


Co się stanie, kiedy moja postać zginie?

Runescape to nie tylko pastwiska i przytulne lasy jak w Lumbridge. Istnieją także niebezpieczne miejsca takie jak podziemia, bagna Morytanii, pustynia i wiele innych niebezpiecznych miejsc, w których twoja postać może zginąć nawet wiele razy!

Oczywiście twoja postać odrodzi się (zrespawnuje) i będzie w pełni zdrowa. Na początek; kiedy twoja postać umiera zawsze respawnuje się w Lumbridge. Gracze płacący mogą zmienić miejsce respawn'u po wykonaniu odpowiednich quest'ów:


•    żeby respawnować się w Falador, musisz wykonać quest Recruitment Drive

•   żeby respawnować się w Camelot, musisz wykonać quest King's Ransom

•   żeby respawnować się na Soul Wars, musisz mieć ukończony Nomad's Requiem.

 


Czy po śmierci tracę rzeczy?
Normalnie, kiedy twoja postać umrze zachowujesz zawsze  trzy najcenniejsze przedmioty. Wszelkie inne rzeczy które posiadasz zostaną na ziemi, w miejscu, w którym zostałeś zabity.

Aby dowiedzieć się, które przedmioty z twojego plecaka i obecnego ekwipunku  zostaną zachowane, a które stracisz, wejdź w menu 'Items kept on death' interface w zakładce ekwipunku (zob. artykuł Ekwipunek).

Wszystkie przedmioty, które stracisz będą niewidoczne dla innych graczy (z wyjątkiem śmierci na Wilderness) i chronione przez nagrobek przez określony czas.

 


Abyss/PK skull


Istnieją wyjątki od zachowania trzech przedmiotów, które powinieneś wiedzieć: bycie "skulled" po wejściu do Abyss, spowoduje to utratę wszystkich przedmiotów, jeśli zginiesz. Jeśli zaatakujesz innego gracza na Wilderness, także będziesz "skulled."

Jeśli posiadasz 25 poziom prayer, będziesz mógł korzystać z  modlitwy "Protect item," aby zachować 1 dodatkowy przedmiot, jeśli umrzesz. Tak więc, jeśli umrzesz normalnie, będziesz w stanie zachować cztery przedmioty, a jeśli byłeś skulled przez Abyss, będziesz odzyskasz jednej przedmiot. Nie będzie mógł korzystać z "Protect item" na światach "wysokiego ryzyka".


Czy można odzyskać utracone przedmioty?

Kiedy umrzesz i stracisz przedmioty, to w tym miejscu pojawi się nagrobek, w którym te rzeczy będą się znajdowały przez okres od trzech do nawet sześciu minut, w zależności od rodzaju nagrobka. W oknie gry zobaczysz licznik odliczający czas do jego zniknięcia, a na mapie świata ikonę wskazującą miejsce, gdzie się on znajduje.
Istnieje więc szansa odzyskania przedmiotów - jeśli będziesz wystarczająco szybki i zdążysz przed upłynięciem limitu czasu.

Jeśli umrzesz na obszarach specjalnych (np. takich, które są dostępne tylko w niektórych questach), twój nagrobek pojawi się obok wejścia do tego obszaru, co daje szansę zebrania rzeczy bez konieczności ponownego wchodzenia na ten obszar, co często jest czasochłonne, niebezpieczne i niezbyt wygodne.

Gdy skończy się czas to twój nagrobek zniknie. Znajomy gracz może naprawić twój nagrobek  (gdy jest już w złym stanie), klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Repair", co przedłuża nieco jego "żywotność".

Ewentualnie, gracz może użyć na nagrobku opcji "Bless'" (błogosławieństwa), ulepszając go siłą swojej wiary, by utrzymać go na miejscu nawet do godziny. Wymaga to 70 poziomu prayera.

Jeśli zginiesz ponownie, to pierwszy nagrobek zniknie po chwili.

W przypadku utraty połączenia lub wylogowania się odliczanie do zniknięcia nagrobka będzie kontynuowane!

Na Wilderness nie będą pojawiały się nagrobki. Jeśli zostaniesz zabity przez innego gracza, dostanie on twoje przedmioty. Jeśli zostaniesz zabity przez potwora, twoje przedmioty będą leżały na ziemi widoczne dla wszystkich.

Wyjątkiem są obszary wyłączone z PvP, tam będą pojawiały się nagrobki.

Jeśli gracz nie powróci na czas do swojego nagrobka i ten ulegnie zniszczeniu, pozostali gracze będą w stanie odebrać przedmioty.


Ulepszanie nagrobka

Aby zmienić nagrobek najpierw musisz ukończyć misję The Restless Ghost. Jeśli ją zrobiłeś, porozmawiaj z Ojcem Aereck w Lumbridge. Pojawi się okno z dostępnymi nagrobkami. Oczywiście im droższe nagrobki, tym dłużej się utrzymują.
Zauważ, że gdy raz zapłacisz za nagrobek to będzie on pojawiał się on już automatycznie po każdej twojej śmierci.
Zauważ, że niezależnie od typu nagrobka czas wydłużenia jego "żywotności" przez użycie opcji "bless" lub "repair" jest taki sam.

Wygląd i nazwa nagrobka Cena "żywotność

Memorial Plaque
-
[każdy ma go
automatycznie]
5 minut

Flag
50 gp 6 minut

Small Gravestone

500 gp

6 minut

Ornate Gravestone

5000 gp

8 minut


Membersi, którzy ukończyli quest The Giant Dwarf mogą porozmawiać z Blasidarem w Keldagrim i uzyskać dostęp do większej gamy nagrobków. Dom Blasidar można znaleźć na wschód od Consortium Palace.


Wygląd i nazwa nagrobka Cena i wymagania "żywotność"

Font of life
50 000 gp 10 minut

Stele
50 000 gp 10 minut

Symbol of Saradomin
50 000 gp 10 minut

Symbol of Zamorak
50 000 gp 10 minut

Symbol of Guthix
50 000 gp 10 minut

Symbol of Bandos
50 000 gp
misja Land of the Goblins
10 minut

Symbol of Armadyl
50 000 gp
misja Temple of Ikov
10 minut

Ancient Symbol

50 000 gp
misja Desert Treasure
10 minut

Angel of Death

500 000 gp

12 minut
royal_dwarven
Royal dwarven gravestone500 000 gp
misja King of the Dwarves


15 minut


Czy nagrobek, który zakupiłem od Blasidara będzie wyglądał tak samo na świecie darmowym?
Tak! Twoje nagrobek będą wyglądać tak samo nawet wtedy, gdy grasz na koncie darmowym. Ponieważ wiele osób nie będzie miało dostępu do tego samego zakresu stylów, będziesz w stanie rozpoznać twój nagrobek.

© 2004-2011 Wygląd zaprojektowany przez Bartosz Bociek
Runescape jest znakiem towarowym Jagex Software 1999 - 2011 Andrew Gower and Jagex Ltd.
My nie jesteśmy Jagex Ltd. Teksty kursywą są tłumaczeniem i wraz z obrazkami należą w całości do Jagex Ltd