Czat klanowy


 

Wstęp

 

Możesz wejść do okna Clan Chat'u (czatu klanowego) klikając na odpowiednią ikonę, w dolnym pasku wyborów twoich menu. Pozwoli ci to spotkać się i rozmawiać z twoimi przyjaciółmi i Klanowiczami na prywatnym kanale, co daje doskonałe warunki do np. wypraw na Wilderness, walki na Castle Wars, czy chociażby pracy nad niektórymi umiejętnościami lub zwiedzania świata RuneScape.


Ustawianie czatu

Aby zacząć rozmowę, musisz ustawić swój własny kanał lub dołączyć do założonego przez innego gracza. Możesz to zrobić, klikając na poniższe ikony:
  

Kiedy klikniesz na przycisk 'Join Chat', zostaniesz poproszony o podanie nazwy gracza, na którego kanał chcesz wejść. Jeśli wpiszesz imię, które nie istnieje, lub dany gracz nie ma ustawionego chat'u, nie będziesz mógł wejść na kanał (jest jeszcze kilka innych powodów, poprzez które niemożliwe ci będzie wejście na czyiś chat). Gdy zrobisz to poprawnie, powinieneś znaleźć się na kanale rozmowy.

Inne powody, dlaczego nie możesz dostać się na Clan Chat innego gracza:
- Znajdujesz się na Ignore List danego gracza
- Nie masz odpowiedniej rangi, aby wejść na Clan Chat
- Kanał jest pełny, a ty nie masz wyższej rangi od innych osób, przesiadujących na kanale
- Zostałeś niedawno wyrzucony z Clan Chat'u

Interfejs czatu klanowegoKiedy klikniesz na przycisk 'Clan Setup', wyświetli ci się interfejs podobny do tego ukazanego po prawej.

Gracze, których widzisz na środku ekranu to twoi przyjaciele z twojej listy, więc jeśli chcesz dać komuś rangę na twoim Clan Chat'cie, najpierw musisz dodać go do twojej Friends List. Możesz ustawić twój kanał tak, aby wstęp na niego mieli wszyscy - nawet ci, co nie są twoimi przyjaciółmi - ale nie będziesz mógł ustawić im rangi, oraz mogą zostać wyrzuceni z kanału, gdy tylko wejdzie osoba posiadające takie uprawnienia.


Ustawienia czatu


Clan name
Ten przycisk pozwoli ci na nadanie nazwy twojemu kanałowi. Zostanie ona ukazywana podczas rozmowy, a pojawiać się będzie w okienku rozmowy. Clan Chat nie będzie działał gdy nie będziesz miał ustawionej nazwy!

Who can enter chat?
Możesz tutaj ustawić, że tylko gracze z ustawioną odpowiednio rangą mogą wejść na twój Clan Chat, albo otworzyć dla wszystkich. Jeśli ustawiłeś opcję wejścia na ranking, a osoby przebywające na chatcie nie posiadają jej, zostaną niedługo wyrzuceni z niego.

Who can talk on chat?
Możesz tutaj ustawić dostęp do rozmowy graczom o odpowiedniej randze. Osoby nie posiadające jej, mogą tylko obserwować rozmowę. Może okazać się to pomocne jeśli chcesz wysłać wiadomość, którą ma zobaczyć każdy kto wszedł na kanał, podczas gdy w toku rozmowy może ona utonąć wśród pozostałych wiadomości.

Who can kick on chat?
Operując tą opcją, możesz dać innemu członkowi twojego klanu możliwości wyrzucania (kick) graczy z chat'u. Więcej o wyrzucaniu poniżej.

Who can share loot?
Kiedy jesteś na terenie Multicombat, możesz ustawić tą opcję, aby przedmioty wyrzucane przez potwory, zostały dzielone dla graczy posiadającym odpowiednią rangę (więcej w artykule o LootShare).

Pierwszą rzeczą, podczas zakładania własnego Chat'u jest nazwa. Będzie ona ukazywana przy każdej wiadomości wysłanej podczas pobytu na nim, co pozwoli ci szybko zorientować odpowiednią wiadomość spośród wiadomości od przyjaciół i wiadomości publicznych. Nikt nie będzie mógł użyć Chat'u, gdy nie będzie miał nazwy. Zapamiętaj, że obcojęzyczne symbole (ö, ä, itd.) nie działają. Jakiekolwiek słowo blokowane przez cenzurę w grze również nie będzie mogło być użyte podczas wpisywania nazwy Chat'u!

Pamiętaj, że jakakolwiek zmiana, jaką wprowadziłeś do swojego Clan Chat'u, zostanie zatwierdzona po minucie od jej wykonania.

Pozostałe pola po lewej stronie interfejsu pokazują aktualne ustawienia. Jeśli chcesz je zmienić, naciśnij prawym przyciskiem myszy na odpowiednim okienku i wybierz spośród listy inną opcję. Zwróć uwagę na rangi, jakie możesz przyznać poszczególnym osobom. Rangi te, moga okazać się przydatne, by ktoś pilnował na nim porządku gdy ciebie nie ma!

Uwaga! Zapamiętaj, ze Moderator Jagex'u zawsze może wejść na twój Clan Chat, będzie mógł zawsze na nim rozmawiać i wyrzucać z niego osoby. Mimo wszystko, i tak możesz przyznać mu rangę jaką tylko zechcesz!

Aby ustawić komuś rangę, naciśnij prawym przyciskiem myszy na odpowiedniej osobie po prawej stronie interfejsu. Pojawi się okno ukazane po prawej stronie. Właściciel Chat'u może ustawić każdej osobie rangę, jakąkolwiek tylko zechce. Dobrym pomysłem jest ustawienie kilku osobom rang, pozwalającym wyrzucanie z Clan Chat'u, by utrzymać porządek wtedy kiedy jesteś zajęty zabijaniem potężnych stworzeń, lub gdy po prostu nie ma cię w grze.

Kiedy ustawisz już odpowiednio wszystkie opcje, twój interfejs powinien wyglądać podobnie do ukazanego po prawej.

Patrząc na nazwę tego Chat'u, widzimy, że specjalizuje się on w walce przedmiotami pomocnymi w gotowaniu zakupionymi po zadaniu Recipe for Disaster!

Na przykładzie tego Chat'u, możesz zauważyć, że gracz "Friends" nie może wejść na Chat o nazwie "Spoons", gracz "Clan Mates" może wyrzucać innych użytkowników przebywających na Chat'cie, natomiast gracze "These" oraz "Friends" nie mogą włączyć opcji Lootshare.

Gotowe ustawienia czatu klanowegoKażdy gracz posiadający rangę na Clan Chat'cie, posiada odpowiednią ikonę, spośród ukazanych poniżej:

Jeśli Clan Chat jest pełny, gracze z mniejszymi rangami mogą zostać automatycznie wyrzuceni podczas wejścia gracza o wyższej randze. Wynika z tego, że właściciel Chat'u zawsze może na niego wejść, kosztem osoby, która ma najmniejszą rangę, lub nie jest na Friend List'cie właściciela. Więcej niż 100 osób nie może przebywać jednocześnie na Clan Chat'cie.


Rozmawianie na czacie klanowym

Już wiesz, że aby wejść na Clan Chat musisz kliknąć "Join Chat" i wpisać nazwę gracza - właściciela odpowiedniego Chat'u. Musisz zrobić to samo również, gdy chcesz wejść na swój kanał (wpisując swój nick). Zwróć uwagę na to, że możesz wejść na Clan Chat innego gracza, podczas gdy on nie gra. Dlatego właśnie jest dobrym pomysłem mieć kilka zaufanych osób, aby pilnowały porządku na twoim Chat'cie.

Aby użyć Clan Chat'u, musisz przed treścią wiadomości zostawić znak: " / ". Jeśli jesteś połączony z jakimś kanałem, wszyscy, którzy na nim przebywają otrzymają od ciebie wiadomość.

Aby opuścić Chat, naciśnij na przycisk "Leave Chat", który pojawi się w miejscu "Join Chat" gdy przebywasz na jakimś Clan Chat'cie.

Jeśli ktokolwiek łamie zasady regulaminów RuneScape na Clan Chat'cie, może wciąż być zgłaszany i banowany!


Wyrzucanie osób z czatu

Jeśli zauważyłeś, że ktoś nadużywa zasad na Clan Chat'cie, a masz odpowiedni przywilej, możesz "wykopać" go z niego. Aby to zrobić, kliknij na odpowiedniego gracza prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję: "Kick". Spowoduje to wyrzucenie go z Clan Chat'u i pozwoli na ponowne wejście za kolejną godzinę. Możesz wyrzucać osoby tylko z niższą rangą - właściciel może wyrzucać każdego.

Pamiętaj, że jeśli wszyscy wyjdą z Clan Chat'u, wszystkie "kick'i" zostaną wyczyszczone i każdy ponownie będzie mógł wejść.

Jeśli chcesz zakazać komuś wchodzenie na twój Clan Chat, umieść go na swojej Ignore List. Uniemożliwi mu to, wejście na twój kanał nawet wtedy, kiedy nie ma ciebie w grze. Jeśli chcesz, aby mógł on ponownie wejść, musisz usunąć go z Ignore List.

© 2004-2011 Wygląd zaprojektowany przez Bartosz Bociek
Runescape jest znakiem towarowym Jagex Software 1999 - 2011 Andrew Gower and Jagex Ltd.
My nie jesteśmy Jagex Ltd. Teksty kursywą są tłumaczeniem i wraz z obrazkami należą w całości do Jagex Ltd