Style walki i taktyka


Spis treści

  1. Style Walki
  2. Summoning
  3. Hybrydowy styl walki
  4. Inne czynniki mające wpływ na walkę

Style Walki  

Istnieją trzy podstawowe style walki, a każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Zorganizowane są w coś na kształt gry papier-kamień-nożyce. Dowolnie wybrany styl jest mocny przeciw jednemu, ale słaby przeciw drugiemu, określa się to mianem combat triangle.

Wojownicy są skuteczni przeciw łucznikom, ale nie radzą sobie dobrze z magami.

Łucznicy są skuteczni przeciw magom, lecz nie przeciw wojownikom.

Magowie łatwo zabijają wojowników, lecz są łatwym celem dla łuczników.

Powyższe zależności są jedynie przybliżeniem, bardzo wiele także zależy od umiejętności gracza i jego przeciwnika, dobrego przygotowania, taktyki i wielu innych czynników.
Powyższy system stosuje się nie tylko w PvP, lecz i w walce z NPC.

Wojownicy

03Woj            

Brutalna walka wręcz, twarzą w twarz i ciężka zbroja, oto filozofia wojowników i rycerzy. Silni i ciężko opancerzeni są groźnymi przeciwnikami, ich zbroja zapewnia im ochronę zarówno przed atakami innych wojowników, jak i przed pociskami łuczników. Mają także znaczny potencjał zadawania obrażeń.Jedyną ich bolączką są magowie, którzy z wielkim uśmiechem na ustach rzucają zaklęcia bez problemu przebijające ich zbroje. Ten styl walki bez wątpienia jest najczęściej wybierany podczas walki z NPC ze względu na kombinację dużej obrony i solidnych, szybko zadawanych obrażeń. W PvP jest także bardzo popularny.

Broń i zbroja wojowników często nie są tanie, lecz jest to opłacalna inwestycja. W większości przypadków nie zużywają się i można nimi walczyć, ile dusza zapragnie. Wojownicy nie używają bowiem „amunicji”, lecz wymagają sporej ilości jedzenia.

    
              


Łucznicy

01ucznik

Lekka zbroja, celne oko i martwy przeciwnik nadziany pociskami. Tak można by w skrócie opisać łucznika. Pancerze noszone przez łuczników nie chronią tak dobrze przedstrzałami i bronią do walki wręcz jak ciężkie zbroje wojowników, lecz zapewniają doskonałą ochronę magiczną. Łucznicy może nie mają tak dużego potencjału ofensywnegojak wojownicy, lecz ich ataki są na dystans, co jest niewątpliwą ich zaletą. Ich głównymi celami są nieopancerzeni magowie, łucznicy wojowników raczej unikają ze względu na własną przeciętną obronę i to, że ataki na dystans są dobrze zatrzymywane przez metalowe zbroje. Styl ten jest dobry dla tych, którzy chcą oszczędzać jedzenie w walce z NPC, łucznik może bowiem stanąć tak, by przeciwnik nie mógł atakować, jednocześnie samemu zasypując go gradem pocisków. Tak jak pozostałe style, jest często wykorzystywany w PvP.      

Wyposażenie łuczników jest śmiesznie tanie w porównaniu do ekwipunku wojowników. Największe koszty łucznika to amunicja, w walce z NPC mogą sporo zaoszczędzić, nie używając takich ilości żywności jak wojownicy.

 

Magowie

02Mag     

Kilka niezrozumiałych słów, skupiona wola i gest dłonią. I już mamy płonącą kulę, ostrza wiatru i masę innych paranormalnych efektów. Oto jest maga ścieżka. Na począteksłowo o obronie i tu niestety pasują dwa słowa, tragedia totalna. Ciuchy maga chronią go jedynie przed innymi magami, i to też nie najlepiej. Ofensywnie magowie wypadająmniej więcej na równi z łucznikami i tak samo jak oni, atakują z dystansu.Ci ostatni jednocześnie są wrogami nr 1 magów. Wojownicy natomiast są łatwym kąskiem dla czarodziejów ze względu na słabą obronę magiczną oraz to, że magowie dysponują zaklęciami zatrzymującymi. Magowie w walce z NPC to rzecz, której nie pamiętają nawet najstarsi górale. Powodem są koszmarne ceny run, magicznej amunicji oraz wspominana już tragiczna obrona. Ponadto twórcy gry jakoś nie wymyślili bossa dla magów. Użycie magii bojowej w znacznej większości to walki PvP.

Ekwipunek czarodzieja, ekonomicznie jest nieco droższy od ekwipunku łucznika, wciąż jednak jest tańszy od wyposażenia wojowników. Amunicja magów, runy są jednak w dużych ilościach bardzo drogie.


         

Summoning 

Summoning sam z siebie nie jest stylem walki, co nie oznacza, że należy traktować go lekceważąco. Jest interesującym dodatkiem do pozostałych stylów, a wybór przywołańców jest na tyle duży, że każdy znajdzie odpowiedniego dla siebie.

Combat familliars

Walczący przywołańcy są bardzo liczną grupą, obejmującą znaczną większość. Walczą używając trzech podstawowych stylów walki: walki wręcz, łucznictwa i magii. Mimo, że jest to większość dostępnych przywołańców, tylko niektóre są naprawdę warte używania i rzeczywiście dobrze sprawują się w walce zadawając dodatkowe obrażenia. Aby skorzystać z umiejętności walki twojego przywołańca pamiętaj by walczyć na obszarze multicombat.

Przykłady:

fire titan 

steel titan   geyser titan
Fire titan Steel titan Geyser titan

Beasts of burden

Niektóre z przywołańców to istne zwierzęta juczne służące przenoszeniu przedmiotów. Korzyść jest oczywista, możemy zabrać więcej potionów, więcej jedzenia, więcej sprzętu, co oznacza dłuższe i bardziej efektywnie prowadzone walki. Jeśli zamierzamy prowadzić walkę naprawdę długo, warto zabrać drugi, zapasowy pouch z tym samym przywołańcem, by odnowić jego licznik czasowy gdy ten będzie się zbliżał do końca. Ponieważ gdy czas się skończy, przywołaniec zniknie zostawiając na ziemi wszystkie przedmioty które niósł. Zdecydowanie lepiej tego unikać.

Przykłady:

 spirit terrorbird   war tortoise pack yak 
Spirit terrorbird War tortoise Pack yak

Healers

Polowi medycy, którzy dysponują możliwościami leczenia ciebie podczas walki. Wąska ale niezwykle przydatna grupa przywołańców, którą doceni każdy zapalony rębajło. Wszyscy z tej grupy leczą na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym jest leczenie określonej liczby życia co 15 sekund. Drugi sposób jest bardziej aktywny, odbywa się poprzez użycie odpowiedniego dla przywołańca scrolla, ten posłusznie uleczy część naszych ran.

Przykłady:

bunyip

 unicorn stallion  ice titan
Bunyip Unicorn stallion Ice titan

Powyższe grupy nie są ścisłe, wiele przywołańców należy więcej niż do jednej grupy. Ponadto niektóre potrafią podnosić statystyki, głównie za sprawą scrolli, a tym samym mogą stanowić alternatywę dla zwykłych potionów. Podsumowując, Summoning to przydatny dodatek dla każdego, wojownika, łucznika czy maga. Wszyscy docenią możliwość noszenia przedmiotów, leczenia i zadawania dodatkowych obrażeń. Możliwość z której warto korzystać.

Aby dowiedzieć się więcej o umiejętności Summoning, kliknij tutaj.

Hybrydowy styl walki  

Posiadanie kilku stylów walki naraz zwłaszcza w walce PvP jest z pewnością pożyteczne. Możesz dzięki temu zaskoczyć przeciwnika. Aby ta taktyka była skuteczna, musisz zabrać dodatkowy zestaw pancerza i broni, możesz też tak dobrać swój pancerz, by był gotowy do użycia z twoimi wybranymi stylami jednocześnie. Obydwie koncepcje mają swoje wady, ekwipunek do dwóch stylów naraz zajmuje miejsce w plecaku, które mogłoby być zajęte na przykład przez żywność. Ekwipunek dostosowany do dwóch typów ataków z kolei często ma potencjalnie mniejszą obronę lub negatywnie odbija się na celności ataków. Warto przetestować obydwie opcje i wybrać najlepszą.

Najczęściej stosuje się następujące kombinacje:

  • Melee + Ranged
  • Melee + Magic 


Inne czynniki mające wpływ na walkę  

 

Zbrojaicon dragon armour

Razem z bronią, to jeden z ważniejszych czynników. Bezwzględnie warto wybierać pancerz, który zapewni najlepszą obronę w walce z konkretnym przeciwnikiem. Uczyni to walkę z pewnością przyjemniejszą i łatwiejszą.

Brońabyssalwhip2

Tak jak zbroja, tak i warto dobrze dobierać broń przeciwko konkretnym przeciwnikom, by wykorzystać ich słabości w obronie. W trudniejszych walkach czasem dobrze jest mieć nawet dwa lub więcej rodzajów broni. Niektóre bronie warto zabierać ze względu na ataki specjalne.

Biżuteria
glory amulet1

Nie należy do szalenie ważnych czynników, lecz jej noszenie generalnie pomaga. Amulety i naszyjniki często zwiększają statystyki. Wiele rodzajów biżuterii ma opcję teleportacji, którą można wykorzystać do ucieczki, gdy coś pójdzie nie tak.

Potions (Eliksiry)
superstrength potion

Legalny dopping chciałoby się powiedzieć. Mało tego, można i warto z niego korzystać. Eliksiry tymczasowo podniosą twoje umiejętności, nie wpływając na poziom combat, a jednocześnie wspomogą cię w walce.

Prayer (Modlitwy)prayer icon

Dary niebios są przydatne do zwiększania swych możliwości. Protection prayers są jeszcze bardziej w cenie, ponieważ wydatnie zwiększą twoją obronę. Jeśli walka będzie dłużej trwać, na pewno warto pomyśleć o sposobie odnowy punktów prayer, np. eliksirami. Więcej o Prayer dowiesz się z tego artykułu.

Food (Żywność)shark1a

Możliwość leczenia podczas walki to sprawa, do której zawsze warto podejść poważnie. Trudne walki z pewnością będą wymagać dobrego jedzenia, w które niewątpliwie warto się zaopatrzyć.

 


© 2004-2011 Wygląd zaprojektowany przez Bartosz Bociek
Runescape jest znakiem towarowym Jagex Software 1999 - 2011 Andrew Gower and Jagex Ltd.
My nie jesteśmy Jagex Ltd. Teksty kursywą są tłumaczeniem i wraz z obrazkami należą w całości do Jagex Ltd